18 Haz 2014

Oha Falan Oldum!

  Son zamanlarda 2000-2001 nesli ile daha çok karşılaşmaya başladım. Dershaneye giderken durakta,dolmuşta veya kafelerde daha çok görür oldum onları. Yaz tatilinin başlamasını fırsat bilenler atmışlar kendilerini sokağa. Eh bu kadar sık karşılaşınca ister istemez kulak misafiri de oluyorsunuz konuşmalara.

 Geçenlerde sarışın bir kızcağızımız -kızcağız dediğime bakmayın eni olduğu kadar boyu da var olan bir arkadaş(ya da ben çok miniğim (ikisi de olabilir))- arkadaşına izlediği bir filmi anlatıyor. Ama nasıl anlatma! Bir ara 'Dur merak ettim hangi filmi izlemiş acaba' diye dinleyeyim dedim ama ne mümkün! Sanki İngilizce konuşuyor. Ağzında eniyle doğru orantılı koca bir sakız 'Bak cutem şimdi filme start verdim yha Leonardocuğum (Leonardo Di Caprio) başrolde aman bir handsome bir handsome... Oha falan oldum yhani' diye hararetlice anlatıyor. Anlatırken ayılıyor bayılıyor, yanındaki kız da ondan aşağı kalır değil. Tiz tiz küçücük dolmuşun içinde çığlık atıp duruyor. Ardından o enli olanın telefonu çaldı. Arkadaşı soruyor 'Kim?' Telefona göz ucuyla bakan arkadaş telefona yanıt vermek yerine arkadaşına yanıt veriyor.
'Selçuk yha önemli değil'

 Tam 'Acaba Selçuk kim?' diye düşünüyordum ki; arkadaşı 'Babana Selçuk diyerek nasıl rahat ediyorsun? Ben babama 'Mustafa' desem beni döver herhalde' dedi. Bir yandan 'Sanki askerlik arkadaşı Selçuk! Baban o senin baban!' diye içimden söyleniyor, bir yandan 'Mustafa' abiye/amcaya içimden öyle güzel hayır duaları ediyordum ki zannediyorum cennete gider o kadar duayla. O sırada ineceğim durağı da kaçırdım elbette.

  Bazen de düşünüyorum ben 18 yaşındayım. Daha bir gün, günlük hayatımda -ingilizce derslerinin ufak bir kısmı hariç- ingilizce tek bir kelime kullanmadım. Ben mi ağır ergenlik geçirmedim yoksa ben 80'lerde doğdum da 90'larda derin dondurucuya sokulup donduruldum, 2010'da fırına atılıp çözdürüldüm falan? Yoksa bu nesil nereden çıktı? Ben nasıl bunlarla aynı kuşağım? Adamlarla aramda toru topu 4-5 yıl var ama iletişim bakımından bir asır... Ah bakın bende buna benzer bir evre geçirdim ama benim evrem 2-3 ay MSN, Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde yazışırken kelimelerde geçen birkaç harfi değiştirmek (avize- avıze gibi), -anlaşılabilecek dozda- sesli harfler olmadan yazmak falandı. Hiçbir zaman babama 'Cengiz' diyecek kadar ileri gitmedim. Gitmek istemem de... Çünkü 'saygı' diye bir kavram var ya işte o zaman değerini ve anlamını yitirip, yalnızca kelime olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarda argo ve benzeri kelimeler kullanmamaya dikkat ediniz.
Türkçenin imla kurallarına uymaya özen gösteriniz.
+18 içerikli yorumlar yapmayı aklınızdan geçirmeyiniz.
Facebook ve Twitter Türkçesiyle yazılmış; k ve v harfleri yerine q,w,x harfleri kullanılan yorumlar okunmadan silinecektir.