29 Nis 2013

Kime, Neye Söylüyorum Ben?

  Bunun böyle gitmeyeceğinin farkındasınız değil mi? Bu Türkiye böyle gitmez, gidemez! Başta eğitim sistemi yanlış olan bir ülkeden nasıl zehir gibi, ülkeye faydalı bireylerin çıkması beklenir? Allah aşkına bendeki şu deftere bakın. Gereksiz binlerce bilgi var içerisinde! Ve benden bekledikleri şey tüm bu gereksiz olan şeyleri öğrenmem. Neymiş şu şu şöyle şiirler yazmış, şiirlerinden şöyle bir ruh hali görüyormuşuz. Banane ki adamın birinin ruh halinden? Ne işime yarayacak bana bir söyleyin. Ya da yok Nijerya'nın doğal kaynakları azmış. Yok efendim dünya haritasını ezbere bilecekmişiz. Ben Coğrafyacı değilim! Ben bir öğrenciyim ve en başta işime yarayacak bilgileri almaya hakkım var. Dünya haritasında diğer ülkelerin iklimleri ya da nüfus durumları bana hiç bir şey vermez. Bana vermeniz gereken şey okumayı öğretmek olmalı. Benim kültürüm olmalı. Geleceğim olmalı. Şimdiye yönelik bir ders programından ne çıkarabilirim ben? Nasıl daha da iyi olmam beklenir? Yeteneklerimin bile farkına varamadan, hayallerimi yaşayamadan sadece çalışarak tükettiğim ve tüketmeye devam edeceğim hayatımı bana kim verecek? Çok korktukları ve birilerinin uğruna dünyaları yıktığı öbür tarafta, bana bunun hesabını kim verecek? Allah aşkına söyleyin bana. Dalga türleri ne işime yarar benim? Dalga dalgadır. Ya büyüktür ya küçük. Gerisinden bana ne? Ben fizikçi değilim. Ben Kimyager değilim. Ben Edebiyat Tarihçisi değilim. Ben yalnızca öğrenciyim. Belli bir kapasitem var. Belli bir sabrım var. Bana öğretilen tüm bu gereksiz çöp yığını arasından gelecek hayatımda işe yarayacak yalnızca yüz bilgi vardır. Tüm öğretilen bilgilerden %10 u işime yararsa yarar. O halde gerisi ne? Geri kalanı neden var? YGS ve LYS'de çıkacak... O geri kalan tüm gereksiz şeyler oralarda çıkacak ve ben onlardan alakasız bir bölüme gideceğim, tabi başarabilirsem. Üstelik, okulda gördüğüm bilgiyle Lys ve Ygs'nin hiç bir ilgisi yok.

  Herkes bizi koyun misali çalışmaya teşvik ediyor ve çoğunun tek dersi test çözmemiz. Bu okul öğretmenlerinde de var ama tek yaptıkları söylemek oluyor. Kimse buna değer bir şey yapmıyor. Yapamıyor çünkü bunu yapacakları vakitleri yok. Gereksiz onca bilgiden yer kalmıyor asıl işlere. Bir de bunun yanında dershaneleri kaldırıp bizden geleceğimizi etkileyecek bir sınavda test çözmemizi istiyorlar. Sen, üzerimize yüklediğin tüm o bilgilerden sonra bunlarla ilgili test çözmemi beklersen, bir de bana toplam altı saat verip de 200-300 soruyu çözmemizi beklersen biz ne yapabiliriz? Senin beceriksizliğini çekmeye mecbur ettiğin bir nesil var karşında, övün!

  Gülerken etrafını da güldüren bir Milli Eğitim Bakanımız var. Fakat ne yazık ki gülmesi benim işime yaramıyor. Gülmek de onun işine bir katkı sağlamıyor. Onun yapması gereken şey yerin dibinde gezen eğitim sistemini düzenlemek. Eğitim denen şey, insanı hayattan soğutmak için değil, hayata hazırlamak için vardır. Hayata iyi hazırlanan birey o ölçüde bilinçli olur ve ülkesini geleceğe taşır.  Bunun farkındasınız değil mi? Bunun farkındasınız ve bu farkındalık yüzünden bir şeyler yapmaya çalışmıyorsunuz. Çünkü bilinçli olan birey sizin cahilliğinizin farkına varacaktır. Bu yaptığınız egonuzu tatmin etmeye yetiyordur umarım. Sadece sizlerin bilgili olduğu bir ülkede, diğer bilgi sahiplerinin konuşmamasını sağlamak ve insanlarla oyuncak gibi oynamak... Umarım hoşunuza gidiyordur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarda argo ve benzeri kelimeler kullanmamaya dikkat ediniz.
Türkçenin imla kurallarına uymaya özen gösteriniz.
+18 içerikli yorumlar yapmayı aklınızdan geçirmeyiniz.
Facebook ve Twitter Türkçesiyle yazılmış; k ve v harfleri yerine q,w,x harfleri kullanılan yorumlar okunmadan silinecektir.